news-bialystok.pl

Wybory prezydenta w USA rozpoczną się już zaraz

Wybory prezydenta w USA rozpoczną się już zaraz

15.09.2020, 10:45

W bieżącym roku Stany Zjednoczone wybiorą następną głowę kraju. W tej chwili ten urząd piastuje Donald Trump i oczywiście stara się on o następną kadencję. Mimo wszystko konkurencja działa i 50 dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z opinią publiczną. Jak się rozwija sytuacja w tej chwili? Które szanse okazują się najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, główny oponent Trumpa ma znacznie większą przewagę.

Przedstawiciel frakcji demokratycznej, Joe Biden, posiada ponad 7% wyższości nad teraźniejszym prezydentem Stanów. Jednakże wyborczy sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, by bieżące badania przedstawiały faktyczny wynik wyborów. W ostatnim głosowaniu sytuacja wydawała się naprawdę podobnie - Hillary Clinton w ostatnich wyborach również wyszła na prowadzenie, jednak jej wyższość nie wydawała się tak duża. Było to tylko 2,3 pkt proc. Pomimo iż Clinton miała przewagę oraz zdobyła większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, przegrała starcie z Trumpem.

Co interesujące, w USA nie decyduje o liczba poszczególnych głosów nie przesądza o wyniku. Stanowiący jest głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Na tę chwilę walkę toczy ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym z wyżej wymienionych stanów panuje inna sytuacja. W części stanów wygrywa Donald Trump, gdzie indziej rywal Trumpa. Sytuacja zatem okazuje się nie być łatwa do przewidzenia. Wiele rzecz jasna zależy od przeważających poglądów w konkretnej części kraju - czasem mieszkańcy posiadają ogólnie republikańskie poglądy, a niekiedy okazują się to przede wszystkim demokratyczne podejście. Jednak nawet w miejscach typowo republikańskich w ostatnich latach miały miejsce wielkie modyfikacje. Wiele za sprawą nowych mieszkańców, którzy przedstawiają liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez domy w niskich cenach. Podobne podpisy mogą mieć spory wpływ na wskazanie nową głowę państwa.

A w jaki sposób się odbędzie głosowanie w okresie epidemii? Przez koronawirusa wybory potrwają trochę dłużej, ponieważ rozpoczną się już we wrześniu. Zdecydowana ilość Amerykanów będzie głosować korespondencyjną metodą.

Należy więc czekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest stuprocentowo pewne i sugerowanie się opiniami publicznymi może się okazać błędne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij