news-bialystok.pl

Powrót do szkół a pandemia

Powrót do szkół a pandemia

02.09.2020, 12:25

W ciągu tego miesiąca dzieci powinny powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednak ciągle niepewność wzbudza pandemia Covid-19, z którą zwalczamy od samego początku roku. Z całą pewnością fakt, że w marcu uczniowie przeszli na domowe nauczanie, było jedną z przyczyn, dzięki którym mogliśmy wstrzymać w Polsce gwałtowny przebieg choroby. Mimo wszystko czy epidemia na obecną chwilę jest aż tak zrównoważona, aby przyzwolić uczniom na chodzenie na zajęcia i otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie ma jednego stwierdzenia, co jest lepsze - wypuszczenie dzieci do placówek oświatowych, czy mus kontynuowania nauczania internetowego. Między innymi naukowcy oraz sceptycy upierają się, że to faktycznie dzieci najszybciej przenoszą jakiekolwiek wirusy i bakterie, a budynki oświatowe mogą być idealnym siedliskiem chorób. Taki scenariusz jest bardzo dobrze nam znany - na zajęcia stawi się pojedyncze podziębione dziecko a w następnej chwili w chorobę wpada znacznie więcej dzieci.

Następni mówią, że wprowadzono masę procedur, do których będą musiały się zastosować placówki oświatowe, żeby móc przywitać jeszcze raz swoich uczniów. Jednakże czy to idealny koncept, by ogromna grupa dzieci się znajdowała w jednej lekcyjnej salce? Czy mamy pewność, że najmłodsi podopieczni będą zachowywać dystans? Lekarze dochodzą do wniosku, iż niespecjalnie.

Przez naukę zdalną narzekają niektórzy rodzice oraz uczniowie. Najmocniej wpłynęło to na uczniów w liceów, którzy upierają się, iż przez jakiś czas nauczania przez Internet wydają się niespecjalnie nauczeni do matur (patrząc na to z drugiej strony w tym roku matura nie wyszła jakoś tragicznie). Kluczowe okazuje się również to, że nie każdy uczeń ma Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło wiele dzieci zdarza się tak, że w mieszkaniu znajduje się tylko jeden laptop. Rodzice będą mieli z tego powodu zagwozdkę w przygotowaniu swoim dzieciom nauki zdalnej w tej samej chwili.

Kluczowe okazują się także relacje ze społeczeństwem. Placówki szkolne bywają ważnym czynnikiem w rozwoju psychologicznym dzieci. Dzięki oświatowym placówkom możemy nauczyć się życia wśród ludzi dookoła i ponadto umiemy nawiązywać relacje oparte na przyjaźni. Generalnie w aktualnej chwili kwestie społecznego życia mogą okazać się niekoniecznie kluczowe, ponieważ najmocniej liczy się dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

Sporo zależy od dzieci oraz szkolnej kadry

Postępowanie pandemii zależy tak naprawdę od tego, czy dzieci będą przestrzegały reguł przykazanych przez sanepid oraz czy pedagodzy są w stanie to wykorzystywanie obostrzeń egzekwować. Są tacy, którzy obstają, iż puszczenie uczniów do budynków oświatowych obudzi znaczny rozwój pandemii, więc w efekcie placówki oświatowe będą wstrzymane już za chwilę. Warto śledzić nieustannie informacje, albowiem w pierwszym tygodniu roku szkolnego dużo może się okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij